• Kategorie
  • Parametry
  • Rekuperatory

Rekuperatory

Rekuperatory to urządzenia, których głównym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Służą redukcji strat ciepła, jakie wynikają z wentylacji pomieszczeń. Sprawność najlepszych urządzeń szacuje się nawet na 90-95%, dlatego tak istotne jest, aby przy zakupie skoncentrować się na jakości poszczególnych podzespołów, klasie energooszczędności i technologiach, jakie zastosowano w urządzeniach. W naszej ofercie znajdziesz rekuperatory, które wybraliśmy z uwzględnieniem potrzeb, oczekiwań i wymagań polskich klientów. Proponujemy urządzenia cenionych szczególnie w naszym kraju firm, jak Aersi, Wanas, Thessla Green, Provent i rekuperatory Onyx. Wszystkie modele zaprojektowano w celu wzrostu komfortu przebywania w pomieszczeniach przy jednoczesnym efektywnym odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza. 

Co to jest rekuperator?

Wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze wynikają ze strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest usuwane, a w jego miejsce napływa powietrze świeże, ale zimne, które trzeba ogrzać. W dobrze ocieplonym domu blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie do tego celu. Rekuperator to dobry sposób, aby to zmienić. 

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza 90%.

Zasada działania rekuperatora

Rekuperator to dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania.

Instalacja rekuperatora

Taki system na pewno łatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym niż w już wykończonym. Wynika to z konieczności doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane.

Przewody te mają znaczną średnicę (co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją, którą zaleca się stosować), więc trudno je ukryć w istniejących zakamarkach. By nie szpeciły wnętrz, przewody trzeba zabudować, a to oznacza kłopotliwe prace budowlane.

Montaż systemu rekuperacji najlepiej połączyć z generalnym remontem pomieszczeń. Jeśli się na to zdecydujemy, to poza komfortem wynikającym z możliwości sterowania wentylacją i oczyszczania powietrza możemy liczyć na to, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, a więc także jego koszt, zmaleją o 20-30% w stosunku do sytuacji, gdy w domu działała wentylacja grawitacyjna.